Kupiłem autoklaw i co dalej?

Wiele wąpliwości pojawiających się po zakupie autoklawu związanych jest z procedurami dopuszczającymi urządzenie do użytku. Z każdym dniem pojawia się coraz więcej pytań i coraz mniej odpowiedzi. Czy autoklaw trzeba gdzieś zgłosić? Zarejestrować? Kto może go obsługiwać? Gdzie powinien stać? Jakich używać pakietów? Jak je układać? W jaki sposób archiwizować procesy? 

Zagadnienia związane z organizacją pracy w sterylizatornii są jednym z tematów omawianych na szkoleniach, które organizują nasi autoryzowani przedstawiciele. Rekomendujemy je wszystkim kupującym autoklaw - w szczególności jednak osobom, które po raz pierwszy mają styczność z takim urządzeniem.

Z całą pewnością nowy autoklaw zainteresuje zarówno sanepid jak i Urząd Dozoru Technicznego. W pierwszym przypadku należy wykonać test biologiczny (np. Sporal A) i dostarczyć go do sanepidu, aby określić skuteczność działania urządzenia. 

Sporal A

Wskaźnik ma postać paska bibuły nasyconego zawiesiną spor typu Bacillus stearothermophilus ATCC 7953, sporal aktóry zawiera nie mniej niż 2,5 x 10^5 jednostek zdolnych do przejścia w formy wegetatywne (CFU), oraz Bacillus Atrophaeus ATCC 9372, który zawiera nie mniej niż 2,3 x 10^6 jednostek zdolnych do przejścia w formy wegetatywne (CFU). Test umieszczony jest w jednym specjalnym opakowaniu papierowym zabezpieczającym przed kontaminacją.

Całkowite zabicie spor w procesie sterylizacji jest koniecznym warunkiem by sanepid dopuścił autoklaw do użytku. 

czytaj dalej